Podręcznik

Deutsch through English. Niemiecki dla znających angielski. Wyjątkowy podręcznik Agnieszki Drummer i Mateusza Chrostka

O książce

Prawie każdy w Polsce uczy się angielskiego. Z kolei niemieckiego uczy się znacznie mniej osób, a skutecznie jeszcze dużo mniej. Dlatego dopiero znajomość języka niemieckiego (oprócz oczywistej znajomości angielskiego) uczyni z ciebie bardziej poszukiwanego i lepiej opłacanego fachowca.
Uczę niemieckiego od wielu lat. Przez moje “ręce” przeszły setki uczniów i były to bardzo różne osoby: młode i starsze, mniej lub bardziej zmotywowane, o najróżniejszych zawodach i trybach życia… W pewnym momencie zauważyłam, że jedną z bardzo istotnych różnic między moimi uczniami jest fakt, czy znają oni już język angielski czy nie.

Zdecydowanie łatwiej jest uczyć niemieckiego kogoś, kto już miał kontakt z językiem angielskim. Oba języki mają bardzo dużo podobieństw, do których można się odnieść (np. rodzajniki określone / nieokreślone, budowa czasu przeszłego Perfekt i wiele innych).

Szkoda byłoby nie wykorzystać tej przetartej już nauką angielskiego drogi ku znajomości niemieckiego! I stąd właśnie ten podręcznik – Niemiecki dla znających angielski – przynajmniej na początkującym poziomie.

Agnieszka Drummer

 

Prezentujemy tu pierwszy na polskim rynku podręcznik oparty na znanej i stosowanej z dużym powodzeniem w wielu innych krajach teorii DaFnE (Deutsch als Fremdsprache nach Englisch, czyli niemiecki jako język obcy PO angielskim).

Co znajdziesz

w środku:

.

.

.

^

20 obszernych lekcji

ze słownictwem dotyczących wszystkich ważnych tematów
^

Ćwiczenia

bardzo dużo praktycznych ćwiczeń do każdej partii materiału
^

Klucze

rozwiązania wszystkich ćwiczeń i testów z komentarzami!
^

Nagrania

native speakerów plus oczywiście pełna transkrypcja nagrań
^

Testy, powtórki, zestawienia

wszystko, aby dobrze utrwalić sobie materiał
^

Słowniczki

trudniejsze słówka do każdego rozdziału – wszystko pod ręką
Fragment wstępu

Na jakim poziomie jest książka?

Książka obejmuje poziomy A1–A2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Zakładamy więc, że dopiero zaczynasz swoją przygodę z niemieckim. Jeśli jednak osiągnąłeś / osiągnęłaś już ten poziom, książka może według nas stanowić świetną pomoc w powtórce poznanego już wcześniej materiału oraz w uzupełnieniu wiadomości, które zostały kiedyś pominięte, a także w wyjaśnieniu tematów gramatycznych, których nie udało się jak dotąd rozgryźć.

Jako że nie jesteś nowicjuszem / nowicjuszką w zakresie nauki języka obcego, progres książki jest dość szybki, a w wielu aspektach jej zakres zdecydowanie wykracza poza poziom A2. Chodzi przede wszystkim o rozdziały 16–20, w których postawiliśmy na słownictwo dotyczące aktualnych zagadnień. Porównaliśmy również wszystkie angielskie i niemieckie okresy warunkowe – skoro już wiesz, jak się je tworzy w języku angielskim, a w języku niemieckim jest bardzo podobnie, to nie ma na co czekać, nie warto odkładać ich na potem, prawda?

Rozdziałów

Strony A4

Angielski jest językiem germańskim, tzn. oba języki mają wspólne korzenie. Wiele angielskich słówek jest używanych także w niemieckim. Wiele wyrazów w obu językach brzmi podobnie. Gramatyka obu języków jest niekiedy frapująco podobna do siebie. Wykorzystaj to!

Meine Schwester hat braune Haare. Sie ist intelligent. Sie studiert Medizin in Berlin. Sie kann gut singen.

Rozumiesz to zdanie po niemiecku, bo znasz angielski?

Tak! I właśnie o to chodzi!

Z tą książką nie będziesz się nudzić – będzie dużo nowych słów, bardzo dużo żywych dialogów (jest ich łącznie ponad 70) i gramatyki wytłumaczonej w kompaktowy sposób.

Nie jest to kolejna książka, którą czytasz i biernie jej przytakujesz – połowę miejsca przeznaczyliśmy na ćwiczenia, dzięki którym ugruntujesz zdobytą wiedzę.

W książce znajdziesz bardzo dużo przykładów niemiecko-angielskich par zaskakująco podobnych słów, ale nie zapomnieliśmy również o tzw. fałszywych przyjaciołach, czyli słówkach podobnych, choć zdradliwych.

Ale oczywiście wszystko wytłumaczone jest po polsku! 🙂

Pierwsi uczniowie

Jak najlepiej przetestować podręcznik? Dać się komuś z niego naprawdę uczyć i poprosić o szczere komentarze, krytykę, ewentualnie sugestie, co, jak i dlaczego ulepszyć.

Aby przetestować pisany materiał od razu na prawdziwych uczniach zorganizowaliśmy więc na początku 2020 r. nabór do grona testerów.

Zgłosiło się kilkaset osób, z czego wybraliśmy 29 chętnych, spełniających różne kryteria – chodziło nam o różny wiek, różny poziom wykształcenia, różną znajomość wyjściową języka angielskiego, różną ilość czasu, którą dysponuje dana osoba itp.

Każdy tester kursu dostawał po kolei jeden rozdział do rzetelnego przerobienia, a następnie wypełniał szczegółową ankietę na jego temat. Odpowiadał przy tym na ogólne pytania “jak się podobało w skali od 1 (beznadzieja) do 10 (genialne)?”, ale też na wiele szczegółowych pytań dotyczących treści i formy materiału. Każdy podawał też ilość czasu, który poświęcił na rozwiązywanie ćwiczeń, bo chcieliśmy ilość pracy ucznia nad każdym rozdziałem utrzymać na podobnym poziomie.

Wszystkie odpowiedzi i opinie analizowaliśmy bardzo dokładnie i słuszne uwagi wplataliśmy do treści. Niekiedy istniało kilka różnych wersji danego rozdziału, zanim w końcu decydowaliśmy się na najlepszą / najlepiej ocenianą z nich. Dlatego napisanie tego ambitnego podręcznika zajęło nam cały rok.

Poniżej opinie kilku osób, które przerobiły całą książkę już w momencie jej tworzenia – czyli autentyczne recenzje z pierwszej ręki 🙂 .

PS

A swoją drogą szkoda, że nie wszyscy testerzy wytrwali do końca projektu, co potwierdza tezę, że gdy coś jest oferowane za darmo, to wydaje się mało warte…

 

.

.

.

.

.

„Niemiecki dla znających angielski” to książka, która w nowatorski i niecodzienny sposób podchodzi do nauki języka niemieckiego. Testowanie jej sprawiło mi ogromną satysfakcję, dostarczyło olbrzymiej ilości wiedzy i odczarowało język, który od zawsze uważałam za niemożliwy do nauczenia się. Autorzy w prosty i logiczny sposób wyjaśniają zawiłości gramatyki niemieckiej przez pryzmat języka angielskiego. Znajduje się tutaj wiele przykładów, porównań, podobieństw między tymi dwoma językami, ale również różnice między nimi i tzw. „fałszywi przyjaciele”. Ponadto książka obfituje w ogromny zasób słownictwa z życia codziennego, nie tylko w wersji „Hochdeutsch”, ale również w zwroty potoczne, slang czy idiomy. Dodatkowo po każdym rozdziale można zweryfikować nowo nabytą wiedzę za pomocą licznych ćwiczeń i dzięki zawartemu kluczowi.

Książkę mogę polecić każdemu, kto chce uczyć się języka niemieckiego, ponieważ zasady gramatyczne i słownictwo zostały przedstawione oczywiście również w języku polskim, jednak należy pamiętać, że książka została napisana z myślą o tych, którzy znają język angielski i to oni wykorzystają całą wiedzę w niej zawartą.

Agata Kumpınar
.
Cieszę się, że moje uwagi były pomocne.

Jestem również zadowolona z tego, że mogłam wziąć udział w tym projekcie.

A oto moje kilka zdań podsumowania:

Ten kurs jest inny niż te, z którymi miałam do czynienia. Przez wiele lat uczyłam się angielskiego i nawiązania do tego właśnie języka były pomocne.

Materiał w kursie był bardzo dobrze zbilansowany. Nowe zwroty doskonale wyjaśnione z przykładami, gramatyka, dialogi i ćwiczenia. Polecam ten kurs.

Anna Gąsior-Orłowska
.
Cieszę się że mogłam brać udział w tak nowatorskim projekcie. Książka ta pokazuje podobieństwa pomiędzy językiem niemieckim i angielskim na które sama bym nie wpadła pomimo tego że biegle posługuje się językiem angielskim. Podręcznik napisany jest prostym językiem dzięki czemu łatwiej zrozumieć zawiłości niemieckiej gramatyki. Ponadto książka zawiera zdania i dialogi przydatne w życiu codziennym i bardzo dużo ćwiczeń wraz z odpowiedziami (oraz objaśnieniami do rozwiązań!)
Marta Hostettler

Inne ciekawe książki

wyd. ad:

Niemiecki bezstresowo i ciekawie

64 najlepsze newslettery Klubu AD

Kalendarnik A1

Kalendarnik, zeszyt do ćwiczeń i nagrania. 1092 słówka potrzebne na poziom A1.

Kalendarnik A2

Kalendarnik, zeszyt do ćwiczeń i nagrania. 1456 słówek potrzebnych na poziom A2.

Kalendarnik B1

Kalendarnik, zeszyt do ćwiczeń i nagrania. 1820 słówek potrzebnych na poziom A2.